Քրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները
Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում լարվածություն է առաջացրել այն փաստը, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ և կիրառվել է երկրից չհեռանալու սահմանափակում։ Տեղի ունեցածը լայն քննարկումների առիթ է դարձել թե քաղաքական, թե հասարակական շրջանակներում՝ արժանանալով կոշտ գնահատականների։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը տեղի ունեցածը բնորոշել է որպես աննախադեպ քայլ։ Նրա խոսքով՝ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով եկեղեցուն, հիշատակել է տասնյոթերորդ դարը և պատմիչ Առաքել Դավրիժեցուն՝ նշելով, որ պատմական զուգահեռներ կան։ Կարապետյանը համաձայնել է այդ դիտարկման հետ, սակայն ներկայացրել իր մեկնաբանությունը։
«Դավրիժեցին գրել է ազգությամբ հայ ոմն Նիկոլ Թորոսովիչի մասին, ով դուրս էր եկել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Կաթողիկոսի դեմ, ցանկանում էր փոխել հայերի պատարագը լատինականի և պառակտում էր հայությունը։ Լեհաստանի հարյուր հիսուն հազար անդամ ունեցող հայ համայնքը, նրան հավատալով, փոխեց պատարագի լեզուն և ընդամենը երկու սերունդ հետո համայնքը ձուլվեց ու վերացավ։ Պատմիչը Նիկոլ Թորոսովիչին կոչել է սեփական ազգի դեմ դավեր նյութող։ Հետաքրքիր է՝ Փաշինյանը լավ է կարդացել Դավրիժեցու այս պատմությունը», – հայտարարել է Կարապետյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եկեղեցու և պետության հարաբերություններում ստեղծված իրավիճակը վտանգավոր է ազգային ինքնության տեսանկյունից և կարող է խորացնել հասարակական բևեռացումը։
Սահմանադրագետ, «Մեր ձևով» շարժման անդամ Գոհար Մելոյանը նույնպես արձագանքել է կատարվածին՝ այն ներկայացնելով որպես բացառիկ դեպք ժամանակակից պատմության մեջ։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը հնագույն ինստիտուցիոնալ կառույց ունեցող երկիր է՝ տասնյոթ հարյուր տարվա պատմություն ունեցող Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցով, որի առաքելությունն է հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքի և ազգային ինքնության պահպանումը։
Մելոյանը նշել է, որ ժամանակակից պատմության մեջ չի հիշվում այլ պետություն, որտեղ ազգային եկեղեցու առաջնորդի նկատմամբ հարուցված լիներ քրեական հետապնդում և կիրառված լիներ խափանման միջոց։ Նրա համոզմամբ՝ այս քայլը հարցեր է առաջացնում պետության և եկեղեցու հարաբերությունների սահմանադրական սկզբունքների պահպանման վերաբերյալ։ Նա իր խոսքն ավարտել է Ամենայն Հայոց Հովվապետին առողջություն և անկոտրում կամք մաղթելով։
Իր հերթին, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Հայկ Իգնատյանը հրապարակային գրառմամբ հարցադրել է՝ արդյոք Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնած անձինք գիտակցում են իրենց գործողությունների բարոյական և պատմական հետևանքները։ Նրա կարծիքով՝ ապագա սերունդները գնահատական են տալու այս իրադարձություններին, և դեռ ուշ չէ վերանայել որոշումները։
Տեղի ունեցածը հասարակական լայն արձագանք է առաջացրել նաև սոցիալական հարթակներում, որտեղ հնչում են թե աջակցող, թե քննադատական տեսակետներ։ Մասնագետների մի մասը շեշտում է իրավական գործընթացների անհրաժեշտությունը՝ անկախ անձի կարգավիճակից, մյուսները՝ ազգային և հոգևոր ինստիտուտների առանձնահատուկ դերի մասին։
Հարցը, սակայն, դուրս է միայն իրավական հարթությունից և վերածվում է արժեքային ու քաղաքական քննարկման։ Արդյոք եկեղեցու առաջնորդի նկատմամբ կիրառված քայլերը տեղավորվո՞ւմ են ժողովրդավարական չափանիշների և իրավական պետության սկզբունքների շրջանակում, թե՞ դրանք ընկալվելու են որպես քաղաքական ճնշման դրսևորում՝ այս հարցի շուրջ բանավեճը դեռ շարունակվելու է։ Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակը խորացնում է պետություն–եկեղեցի հարաբերությունների շուրջ առանց այդ էլ լարված մթնոլորտը և առաջիկայում կարող է դառնալ ներքաղաքական օրակարգի կարևոր թեմաներից մեկը։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան Իջևան-Սևան-Երևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կա տուժած Մայր Աթոռը՝ Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին Ռոբերտ Լևանդովսկու ծառայություններով հետաքրքրված է հինգ ակումբ Ինչպիսի՞ Վալենտին եք դուք՝ ըստ ձեր կենդանակերպի նշանի Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հրթիռային հարված է հասցրել Բելգորոդին. կա երկու զոհ Զելենսկին «պետք է շարժվի» հակամшրտության կարգավորման ուղղությամբ, հակառակ դեպքում նա կարող է բաց թողնել կարգավորման «մեծ հնարավորությունը»․ ԹրամփԱրվեստ՝ պոդիումի վրա. Ուես Գորդոնը կին-մուսաներին վերածում է պայծառ հերոսուհիների՝ Carolina Herrera-ի նոր հավաքածուի համարՊատերшզմը կավարտվի, երբ Ռուսաստանը տնտեսապես կամ ռազմшկան առումով nւժասպառ կլինի․ ՄերցԱյսօր տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան` քրեական հետապնդում հարուցվեց Ամենայն Հայոց Հայրապետի դեմ․ Նարեկ ԿարապետյանՇիրակի քրեական ոստիկանները բացահայտել են բնակարանային գnղության երկու դեպքԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթՔաղաքականություն ենք մտնում՝ հայակենտրոն ու բազմավեկտոր ուղեգիծ ձևավորելու համար․ Ավետիք ՉալաբյանՄենք վճռականորեն կիրառելու ենք Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված ողջ գործիքակազմը ունենալու համար ՈՒԺԵՂ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. Արթուր Դանիելյան