2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը
Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) վերջին տվյալներով՝ 2026 թվականը դառնալու է պատմական շրջադարձային կետ համաշխարհային էներգետիկայի համար։ Եթե նախկինում արևային էներգիան դիտարկվում էր որպես «ապագայի տեխնոլոգիա», ապա այսօր այն արդեն թելադրող դիրքերում է։ Ամենակարևոր նորությունն այն է, որ 2026 թվականը լինելու է այն տարին, երբ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները (որոնց առյուծի բաժինը հենց արևայինն է) վերջնականապես կգերազանցեն ածխին՝ դառնալով էլեկտրաէներգիայի արտադրության թիվ մեկ աղբյուրն աշխարհում։ Սա տեղի է ունենում ավելի արագ, քան կանխատեսվում էր ընդամենը մի քանի տարի առաջ։
Արևային պանելների տեղադրման տեմպերն այնքան են արագացել, որ մինչև 2026-ի վերջը վերականգնվող աղբյուրները կապահովեն համաշխարհային էլեկտրաէներգիայի մոտ 36%-ը։ 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ են դառնալու տվյալների կենտրոնները և արհեստական բանականությունը (AI)։ Քանի որ AI համակարգերը հսկայական քանակությամբ էներգիա են սպառում, տեխնոլոգիական հսկաները փորձում են կառուցել սեփական արևային կայանները՝ կայուն և մաքուր հոսանք ունենալու համար։
Սա նշանակում է, որ արևային էներգիան այլևս միայն բնապահպանական ընտրություն չէ, այլ բիզնեսի մրցունակության գլխավոր նախապայման։ Արևային մոդուլների գները 2026-ին կմնան պատմականորեն ցածր մակարդակում, ինչը թույլ կտա նույնիսկ փոքր տնտեսություններին անցնել ինքնավար սնուցման։ Սակայն գլխավոր մարտահրավերը տեղափոխվում է այլ հարթություն՝ էներգիայի պահեստավորում։ Քանի որ արևային կայանները շատ են, իսկ ցանցերը հնանում են, 2026-ի հիմնական միտումը լինելու է հզոր կուտակիչների (մեծ մարտկոցների) զանգվածային ներդրումը, որպեսզի ցերեկը ստացված էներգիան հնարավոր լինի օգտագործել գիշերը։
Հայաստանում արևային պանելներ արտադրող առաջին և միակ ընկերությունը Սոլարոնն է։
Գրե՛ք կամ զանգահարեք և ստացեք անվճար հաշվարկ Ձեզ անհրաժեշտ արևային կայանի հզորությանն ու արժեքի վերաբերյալ։