Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները
Այն, ինչ այսօր կատարվում է գործող իշխանության կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ, դուրս է ցանկացած իրավական ու բարոյական ընկալումից։ Պետություն–Եկեղեցի հարաբերությունների սրման այս փուլը վերածվել է բաց հակամարտության, որի հետևանքները կարող են ծանր լինել ոչ միայն ներքաղաքական, այլև ազգային ինքնության տեսանկյունից։
Միջազգային իրավապաշտպան, փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը հրապարակային հայտարարությամբ անդրադարձել է ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է հարվածի տակ դնել Հայ Առաքելական Եկեղեցու լեգիտիմությունը։ Նրա գնահատմամբ՝ անընդունելի է, երբ աշխարհի հնագույն քրիստոնյա ազգի հոգևոր առաջնորդի տեղաշարժը սահմանափակվում է քրեական գործի շրջանակում առաջադրված մեղադրանքի հիմքով։
Հայտնի է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին մեղադրանք է առաջադրվել դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու համար, ինչի հետևանքով նրան արգելվել է լքել երկիրը և մասնակցել Ավստրիայում նախատեսված կարևոր եկեղեցական ժողովին։ Այդ ժողովը, ինչպես նշվում է, տեղափոխվել է Հայաստանից դուրս՝ պայմանավորված կառավարության միջամտության վերաբերյալ աճող մտահոգություններով։ Որոշումը Եկեղեցական մեծ խորհուրդը Հայաստանի սահմաններից դուրս անցկացնելու մասին դիտարկվում է որպես աննախադեպ քայլ՝ արտացոլելով երկրում կրոնական ազատությունների վիճակի շուրջ լրջագույն անհանգստությունները։
Ամստերդամը իր հայտարարության մեջ ընդգծել է, որ իշխանությունների գործողությունները հետևում են նաև այն հանգամանքին, որ Եկեղեցու ամենահեղինակավոր բարերարներից մեկը՝ Սամվել Կարապետյանը, հայտարարեց առաջիկա ընտրություններին վարչապետի պաշտոնի համար պայքարելու մտադրության մասին։ Փաստաբանի խոսքով՝ իշխանությունները փորձում են ոչ միայն սահմանափակել Եկեղեցու առաջնորդի գործունեությունը, այլև ճնշում գործադրել նրա ազդեցիկ աջակիցների նկատմամբ։
Սամվել Կարապետյանը, որը կալանավորված է, իր ուղերձում նշել է, որ իրեն ձերբակալելով իշխանությունները փորձել են լռեցնել ոչ միայն իրեն, այլև հասարակության լայն շերտերի ձայնը։ Նրա խոսքով՝ քաղաքական գործընթացների և Եկեղեցու անկախության հարցը փոխկապակցված են, և տեղի ունեցողը դուրս է իրավական մրցակցության տրամաբանությունից։
Ամստերդամի գնահատմամբ՝ վարչապետի քայլերը բնորոշ են անհաջողակ ավտորիտար ղեկավարությանը, որը փորձում է վերաձևել իրավական միջավայրը սեփական քաղաքական շահերին համապատասխանեցնելու համար։ Նա ընդգծել է, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու լեգիտիմությունը հիմնված է պատմական և առաքելական շարունակականության վրա, և պետական միջամտությունը այդ համակարգին հարված է ոչ միայն կրոնական ինստիտուտին, այլև ազգային հիմքերին։
Վերջին օրերին ի պաշտպանություն Եկեղեցու հանդես են եկել նաև մի շարք նախաձեռնություններ և հարթակներ։ Մի խումբ հավատավորներ նախաձեռնել են ստորագրահավաք՝ կոչ անելով Հայաստանում և Սփյուռքում բնակվող հայերին համախմբվել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի շուրջ, պաշտպանել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը և հավատացյալների իրավունքները։ Նրանք իրենց հայտարարության մեջ մտահոգություն են հայտնում իշխանությունների գործողությունների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք ուղղված են Եկեղեցու պառակտմանը և հեղինակազրկմանը։
Նույն դիրքորոշմամբ հանդես է եկել նաև «Եվրոպացիները հանուն Արցախի» հարթակը, որը դատապարտել է Կաթողիկոսի տեղաշարժի սահմանափակումը՝ այն որակելով բռնապետական քայլ։ Հարթակի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Եվրոպայի հայությունը կանգնած է իր Սուրբ Եկեղեցու կողքին։
Ստեղծված իրավիճակը փաստում է, որ հակամարտությունը վաղուց դուրս է եկել ներքին քաղաքական տարաձայնությունների շրջանակից։ Երբ իշխանությունը հայտարարում է, որ մտադիր է վերահսկողություն հաստատել երկրի խոշորագույն կրոնական կառույցի նկատմամբ, դա դառնում է սահմանադրական և արժեքային հարց։ Պետության և Եկեղեցու միջև սահմանների խախտումը վտանգավոր նախադեպ է, որը կարող է խաթարել հասարակական համերաշխությունը։
Վերջին օրերին տարբեր կառույցների և նախաձեռնությունների հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Եկեղեցու շուրջ համախմբման գործընթացը լայն արձագանք է ստացել։ Սա նաև ազդակ է, որ հասարակության զգալի հատվածը տեղի ունեցողը գնահատում է որպես անթույլատրելի սահմանների հատում։ Երբ հարցը վերաբերում է դավանանքի ազատությանը և ազգային հոգևոր ինստիտուտին, հասարակական արձագանքը դառնում է ոչ թե քաղաքական, այլ գոյաբանական։
Վլադիմիր Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմ ԶՊՄԿ-ն 2026-ը սկսում է նոր թափով ու խոշոր ձեռքբերումով Մեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանIDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԱյսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան Պայքար«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներովԲարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանԽաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներԵկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) Ոսկու գինը նվազել է 2.2%-ով և մեկ ունցիայի համար վաճառվում է 5000 դոլարից ցածր արժեքովՍիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետԵրբ կրկին հագնելու ես այն, ինչի վրա ծիծաղում էիր. «Միլիենիալների «քրինժը»», որը 2026 թվականին վերադառնում է նորաձևությունԱշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ինՉինաստանից Ռուսաստան ուղարկված ծանրոցներում հայտնաբերվել են 30 կգ ռադիոակտիվ ուլունքներԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար Ղումաշյան