Դանիան շահագործման է հանձնել Հյուսիսային Եվրոպայի ամենամեծ արևային մարտկոցների պարկը
Դանիան հասել է վերականգնվող էներգիայի զարգացման կարևոր հանգրվանի շահագործման հանձնելով Հյուսիսային Եվրոպայի ամենամեծ արևային մարտկոցների պարկը, որի ընդհանուր պահեստավորման հզորությունը կազմում է 200,000 կիլովատտ-ժամ, գրում է atomic-energy.ru–ն։
Կառույցը գտնվում է Վիբորգում՝ երկրի երկրորդ խոշորագույն մունիցիպալիտետում։ Կվոստեդ համալիրը մեծ մարտկոցային համակարգ է ինտեգրում արդեն իսկ գոյություն ունեցող արևային պարկի մեջ, որը գործում է 2022 թվականից։
Նախագիծը ներկայացրել է European Energy-ն՝ ցամաքային և ծովային քամու և արևային էներգիայի լուծումների դանիական մշակողը։ Ինտեգրված մարտկոցային մոդուլները թույլ են տալիս էլեկտրաէներգիա կուտակել արևային բարձր արտադրողականության ժամանակահատվածներում և հետագայում վերադարձնել այն ցանցին, երբ արտադրությունը նվազում է կամ լիովին դադարում։
European Energy-ի տեխնոլոգիական զարգացման ղեկավար Մադս Լիկկե Անդերսենը նշել է, որ Կվոստեդ արևային մարտկոցների պարկի շահագործման հանձնումը նշանավորում է ընկերության կողմից այս նոր տեխնոլոգիայի լայնածավալ ներդրման սկիզբը։
Մարտկոցային համակարգը նախատեսված է ցանցի կայունությունն ապահովելու համար: Արևի բարձր ճառագայթման օրերին արևային էլեկտրակայանները արդեն իսկ կարող են ծածկել երկրի էլեկտրաէներգիայի կարիքների ավելի քան 60%-ը։
Միևնույն ժամանակ, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների աճող մասնաբաժինը կուտակիչ համակարգերը դարձնում են ավելի ու ավելի անհրաժեշտ՝ անկայուն արտադրության ժամանակ արտադրությունը հավասարակշռելու և մութ ժամերին էներգամատակարարումն ապահովելու համար։
200,000 կիլովատտ-ժամ հզորությամբ մարտկոցային պարկը կարող է կուտակել բավարար էլեկտրաէներգիա մոտավորապես 18,000 տնային տնտեսությունների միջին օրական սպառումը ծածկելու համար: Այս հզորությունը հարթեցնում է էլեկտրաէներգիայի արտադրության տատանումները և նպաստում ցանցի կայունության բարձրացմանը։ Ամբողջ նախագիծը՝ ներառյալ մարտկոցների տեղադրումը, արևային պարկի և ցանցի հետ էլեկտրական ինտեգրումը, ինչպես նաև դրանց հետ կապված ենթակառուցվածքների ստեղծումը, ավարտվել է European Energy-ի կողմից: Շինարարությունը տևել է ընդամենը յոթ ամիս:
Տեղադրե՛ք  SolarOn արևային կայան և զրոյացրեք էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
Գրե՛ք կամ զանգահարեք և ստացեք անվճար հաշվարկ Ձեզ անհրաժեշտ արևային կայանի հզորությանն ու արժեքի վերաբերյալ։